O aplikaci Můj strážník
Městská policie
1. Kontakty
Naše aplikace obsahuje nejen konkrétní telefonní číslo, ale i e-mailovou adresu, případně webovou stránku a odkazy na sociální sítě městské policie. Současně jsme schopni přiřadit konkrétní telefonní kontakt na městskou policii, to vše v rámci katastrálního území daného města (pokud městská policie využívá například jednotlivé okrsky), nebo v rámci území katastru obcí, kde strážníci slouží na základě veřejnoprávní smlouvy a je na ně konkrétní telefonní či e-mailový kontakt. Toto zpracování se využívá primárně jako možnost okamžitého volání na hlavní stránce aplikace.
2. Karta městské policie
Rozhodli jsme se sjednotit všechny informace o městské policii v samostatném okně nazvaném Karta městské policie. Zde naleznete přehledně všechny působnosti dané městské policie, veškeré dostupné kontakty a odkazy na sociální sítě. Obce, které mají uzavřenou veřejnoprávní smlouvu, mohou disponovat vlastním telefonním číslem a e-mailovou adresou. Na této stránce ale ještě nejsme zcela hotovi a budeme přidávat další užitečné funkce, případně upravovat design. Zde budeme rádi, když nám zašlete zpětnou vazbu, abychom mohli změny provést případně společně. Budeme samozřejmě rádi i za Vaše podněty.
Na kartu městské policie se dostanete z hlavní stránky v záložce Městská policie, dále v sekci městské policie klikněte na Zobrazit více.
3. Seznam městských policií
V aplikaci od samého počátku naleznete Seznam městských policií, kde si můžete prohlédnout celou databázi městských policií včetně jejich působností na základě veřejnoprávních smluv. Obce jsou roztříděny dle států a krajů s dostupným vyhledávacím polem.
V tomto seznamu se snadno dostanete na Kartu městské police dle Vašeho výběru, stačí kliknout na jméno města. Pod názvem obce či města se v případě uzavřené veřejnoprávní smlouvy zobrazí název zde působící městské policie. V seznamu nenaleznete obce, které nemají zřízenou městskou policii či uzavřenou veřejnoprávní smlouvu.
Do seznamu městský policií se dostanete z hlavní stránky v záložce Městská policie, dále v poslední sekci naleznete položku Seznam městských policií. Je možné se do seznamu dostat i v případě nedostupné polohy, internetu i mimo podporované regiony tlačítkem ve spodní části obrazovky.
4. Loga městských policií
Aplikace dále podporuje zobrazení loga (domovenky) městské policie, které se zobrazí v aplikaci na těchto místech: na hlavní stránce, v kartě městské policie a v seznamu městských policií. Tyto loga se zobrazují ideálně ve velikosti 480 pixelů na výšku a jsou zobrazovány loga, která mají minimálně 350 pixelů na výšku. Informace slouží těm, kteří nám loga budou chtít poskytnout, zpracováváme je ve formátech PNG, JPG a SVG. Stává se nám, že městské či obecní policie nemají svou domovenku v elektronické podobě, i s touto individualitou si dokážeme poradit poté, kdy nám svou domovenku poskytnou tzv. „In Natura“ a zašlou nám ji na naši adresu, kterou Vám sdělíme po dohodě.
5. Přítomnost AED u hlídek městských policií
Kromě základních kontaktů aplikace umí zobrazit tzv. Speciální prvky. Jediným tímto prvkem je aktuálně dostupnost AED (automatizovaný externí defibrilátor), který daná obecní či městská policie v rámci své služby využívá jako First Respondents. Tato informace je pouze informativního charakteru a zobrazí se v aplikaci na hlavní stránce v záložce Městská policie v sekci městské policie nebo v Kartě městské police.
Jedním z důvodů zobrazování v aplikaci je fakt, že jsou často strážníci obecní policie mezi prvními, kteří se objeví na místě. Strážníci obecní policie mohou dorazit na místo po předání informací mezi složkami IZS, mohou dostat oznámení nebo si situace všimnou na kamerových záznamech. V případě ohrožení života se však primárně obraťte na zdravotnickou záchranou službu na tísňové lince 155.
Tísňové volání
S výjimkou hlavního města Prahy a některých Statutárních měst jsme neupřednostnili bezplatné volání na linku 156 a to hned z několika důvodů. Linka 156 v některých oblastech ČR odkazuje volajícího do jiného města, než ze kterého účastník volá. Druhým důvodem je nutnost volby účastníka, na kterou konkrétní městskou policii chce volat, což bývá pro mnoho lidí zbytečně matoucí (hlavně pro seniory), nehledě na skutečnost, že mnohdy nemají tušení, koho konkrétně chtějí volat (nacházejí se například v obci, ve které slouží městská policie na základě veřejnoprávní smlouvy). Tyto negativní dopady aplikace Můj strážník zcela odbourává.
V případě, že se oznamovatel nachází v místech, kde není žádná městská policie, je aplikací informován, že se zde může obrátit na kolegy z Policie ČR a je mu umožněn hovor na linku 158.
Aplikace dále zobrazuje další tísňové linky na Hasičský záchranný sbor, záchrannou službu, policii ČR a nouzovou linku 112 v kartě Městská policie úplně nahoře v první sekci. Je nutné podotknout, že jakýkoliv hovor zprostředkovaný aplikací Můj strážník vždy druhé straně ukáže telefonní číslo, ze kterého je voláno. Případné zneužití tísňového volání jde za uživatelem, tým Můj strážník nemůže nijak ovlivnit průběh hovoru. Hovor je z naší strany pouze zprostředkován.
Dostupnost v zahraničí
Aplikace dokáže rozeznat, že jste v zahraničí a tyto výše uvedené tísňové kontakty přizpůsobí k danému státu, ve kterém se nacházíte. Je však potřeba vzít na zřetel, že aktuálně podporujeme pouze tísňové linky u našich sousedů z Německa, Polska, Slovenska a Rakouska. I v těchto případech volání v zahraničí je v aplikaci Můj strážník uvedená adresa, kde se účastník nachází, je tak možná lepší komunikace s místními složkami IZS. Je nutné mít na paměti, že telefonická komunikace probíhá v úředním jazyce daného státu, popř. v anglickém jazyce.
Další funkce aplikace
1. Obce působnosti
V aplikaci zobrazujeme k obcím jejich webové adresy, jejich PSČ a tlačítko pro zobrazení ve vyhledávači na webu. Tyto informace opět naleznete v kartě Městská policie.
2. Zpětná vazba
Přes ikonku tří teček v horní části aplikace naleznete prvky Nahlásit chybu (popř. ikonka vlajky) a Napište nám e-mail (popř. ikonka obálky). Zde nám můžete podat zpětnou vazbu. V případě Nahlášení chyby se jedná o zcela anonymní kontakt ze strany uživatele, který je jednostranný a my nemáme možnost odpovědět. Osobně bychom více preferovali komunikaci prostřednictvím e-mailu, kde můžeme vést diskuzi, požádat Vás o detailnější informace k případným potížím, připomínkám a návrhům.
3. Mapa
Mohou nastat situace, kdy Vám adresa nebude stačit k určení polohy či se Vám zobrazí GPS souřadnice. Pokud kliknete na hlavní stránce na Adresu, zobrazí se Vám mapa okolí a další podrobnosti o místě, ve kterém se nacházíte.
Naše aplikace prozatím pracuje na mapových podkladech společnosti Google, již se nám v minulosti stalo, že se konkrétní místo na mapě nezobrazovalo se správnými hodnotami (například uváděli nesprávné město). Nejedná se o chybu na naší straně, v případě odhalení takové anomálie nás neváhejte kontaktovat. Pokusíme se společnost Google kontaktovat a zapracovat na nápravě.
4. Přepínání záložek gesty
Někteří uživatelé mohou být zvyklí používat pro přepínání záložek gesta nebo nedosáhnou jednou rukou na spodní prvky pro přepínání záložek. Proto jsme se rozhodli přidat možnost používat gesta. Tyto gesta je možné vypnout v nastavení.
5. Tmavý režim
Jsme tým, který se snaží jít tzv. "s dobou" a využívat maximum z platformy Android, a proto jsme se rozhodli udělat radost milovníkům tmavého režimu obrazovky jejich zařízení. Současně jsme tmavý režim přizpůsobili tak, aby uživatelé mohli aplikaci například diskrétněji použít v nočních hodinách na ulici a nevzbuzovali větší pozornost (budou-li chtít zprostředkovat hovor na městskou policii v rámci nějakého oznámení).
6. Nastavení aplikace
Nastavení aplikace naleznete přes ikonku tří teček v horní části aplikace. I toto nastavení je však rozdělené na více sekcí.
V sekci Přizpůsobení si můžete přizpůsobit aplikaci tak, aby Vám více vyhovovala. Můžete zde vypnout loga městských policií, vypnout přepínání záložek gesty, změnit režim aplikace, změnit výchozí vyhledávač či změnit zobrazení polohy.
V sekci Úspora zařízení umožňujeme uživateli vybrat, jakým způsobem chce získávat aktualizace databáze a stahovat loga pro zobrazení. V této sekci se brzy zobrazí další zajímavé prvky pro šetření baterie a paměti.
Jak se zapojit do testování
Aplikace Můj strážník je již dostupná pro veřejnost, avšak náš vývoj stále nekončí a stále máme co vytvářet a zdokonalovat. Naneštěstí tato práce vyžaduje mnoho úsilí a mnoho dobrovolných testerů, kteří nám pomohou aplikaci lépe směřovat. Proto jsme pro Vás přidali návod, jak se můžete zapojit do testování:
Google Android
Postup pro zapojení do testování aplikace pro Android naleznete níže:- Přihlaste se k aktivnímu Google účtu.
- Požádejte o přístup ke Google skupině.
- Důvodem je snadnější správa přidaných testerů a možnost s Vámi lépe komunikovat či společně konzultovat.
- Až budete přijati, budete mít k dispozici nejnovější testovací verzi aplikace Můj strážník v Obchodě Play.
- Pokud jsme v naší Google skupině, můžete zkusit manuálně spustit testování na stránce Google Play.
- Můžete zkusit restartovat telefon.
- Běžte do systémové aplikace Nastavení, v sekci Aplikace najděte aplikaci "Google Play Services" a vymažte mezipaměť.
Pokud Vám nepřišla aktualizace?
Kdo by se měl připojit?
- Strážníci a policisté
- Zaměstnanci IZS a obecních úřadů
- Zkušenější uživatelé
- Kdokoliv, koho nerozhodí případné chyby a pády
Apple iOS
Aplikace pro Apple iOS stále není k dispozici, ale slibujeme, že ji pro Vás přineseme.Alternativní mobilní systémy
Aplikace pro jiné alternativní mobilní systémy není k dispozici.Dotazy od Vás
Aplikace Můj strážník nikdy nebyla, není a nebude zpoplatněna pro svůj základní účel, kterým je sbližovat strážníky s lidmi a usnadnit vzájemnou komunikaci skrze chytrý telefon.
Pokud se Vám naše aplikace líbí, můžete nás podpořit.
Při použití tísňové linky 156 si operátor neúčtuje nic (platné v ČR). Aplikace Můj strážník se však zaměřuje na přímou komunikaci bez využití tísňové linky a v tomto případě si může operátor účtovat poplatky dle Vašeho tarifu.
Ne nepoužívá, neboť preferujeme přímé spojení, které je spolehlivější a ve většině případů Vás linka 156 může přesměrovat na nesprávnou obecní či městskou policii.
Z důvodu omezení omylných volání strážníkům jsme zavedli nutnost držet symbol telefonu po dobu pěti sekund pro volání.
V aplikaci Můj strážník se nachází i zobrazení Vaší aktuální polohy ve formátu nejbližší adresy či přesných GPS souřadnic.
Po stisknutí na tuto polohu se Vám následně zobrazí mapa okolí s dalšími podrobnosti, které Vám pomohou s orientací.
Aktuálně se zaměřujeme jen na Českou republiku, ale máme v plánu rozšiřovat databázi o okolní státy.
Můj strážník však disponuje nouzovými linkami, které se Vám ukáží hned po spuštění v nepodporované zemi, pokud jsou k dispozici.
Aplikace byla navržena, aby uživatelé nemuseli zjišťovat, kterou obecní policii mohou zavolat. Uživateli stačí pouze aplikaci otevřít, povolit polohu, zapnout internet a voilà, aplikace Vám to prozradí sama.
Ano, aplikace kromě přímého telefonního spojení disponuje i e-mailovou adresou a stránkami obecní policie, pokud je používají.
Ano, aplikace sice pohotově zobrazí obecní policii, která ve Vaší obrasti právě slouží, ale můžete přes nabídku aplikace zobrazit všechny dostupné obecní policie.
Aplikace Vám dokonce umožní si obecní policii uložit na plochu spouštěče.
Aplikace Můj strážník obsahuje i tísňové linky IZS v závislosti na zemi, ve které se nacházíte.
Aplikace není aktuálně k dispozici pro platformu iOS, ale máme v plánu ji v brzké době přenést i na další platformy.
V této fázi nemáme připraven spolehlivý off-line režim, na který se budete moci spolehnout. Týká se to především služeb pro zjišťování polohy, díky kterým aplikace vyhledá obecní policii a zobrazí Vaší polohu.
Aplikace Můj strážník Vám napoví, která obecní policie obsluhuje AED, jedná se však o pomocný údaj, který nemá žádné výraznější využití v aplikaci.
Ano, ale postrádá telefonní funkce potřebné ke kontaktování obecní policie. Stále však Můj strážník rozezná obecní policii a nabídne veškeré funkce, které nevyžadují kartu SIM.
Současně aplikace může postrádat možnost kontaktovat ostatní složky IZS včetně jejich zobrazení.